Fox Electronics FXTC-HE73TC-66 MHZ
FXTC-HE73TC-66 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73TC-66 MHZ
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 66.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73TC-66 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73TC-66 MHZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FXTC-HE73TC-66 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73TC-66 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73TC-66 MHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFXTC-HE73
PackagingCut Strip
TypeTCXO
Frequency66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
Package / Case6-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73TC-66 MHZ
Related LinksFXTC-HE73, FXTC-HE73TC-66 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73TC-66 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73TC-66 MHZ
MOSFET N-CH 30V 13.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADR 2MM 30POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 176TQFP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf