Fox Electronics FXTC-HE73TC-66 MHZ
FXTC-HE73TC-66 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73TC-66 MHZ
Brief Description
OSC TCXO 66.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73TC-66 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73TC-66 MHZ
QUANTITY
FXTC-HE73TC-66 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73TC-66 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73TC-66 MHZ
TypeTCXO
Frequency66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73TC-66 MHZ
Related LinksFXTC-HE73, FXTC-HE73TC-66 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73TC-66 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73TC-66 MHZ
CONN HEADER 10POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
GROMMET RUBBER GRAY datasheet.pdf
BCZ 3.81/17/180FZE SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 150MH 12MA 1.1 KOHM TH datasheet.pdf