Mechatronics Fan Group G1238E12B-FSR
G1238E12B-FSR picture photo
Mfg. Part Number
G1238E12B-FSR
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC
Datasheet Download
G1238E12B-FSR.pdf
Availability of G1238E12B-FSR
QUANTITY
G1238E12B-FSR Order Process
Ship out your order
Specifications of G1238E12B-FSR
Internal Part NumberEIS-G1238E12B-FSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesG1238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38mm W
Air Flow158.0 CFM (4.47m³/min)
Static Pressure0.490 in H2O (122.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise49 dB(A)
Power (Watts)-
RPM3600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating1.2A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G1238E12B-FSR
Related LinksG1238E, G1238E12B-FSR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
G1238E12B-FSR Details Description
Related parts for G1238E12B-FSR
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX GATE 50A AC datasheet.pdf
POT 1M OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OCP DUAL TVS USB POS 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf