Rohm Semiconductor KTR18EZPF62R0
KTR18EZPF62R0 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF62R0
Brief Description
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF62R0.pdf
Availability of KTR18EZPF62R0
QUANTITY
KTR18EZPF62R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF62R0
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF62R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF62R0
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF62R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF62R0 Details Description
Related parts for KTR18EZPF62R0
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 120SPS 10UMAX datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 770MA 3DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP CXA1507 8.9MM WHT datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 28DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.8A SC70JW-8 datasheet.pdf