Harwin Inc. G125-FV11605L0R
G125-FV11605L0R picture photo
Mfg. Part Number
G125-FV11605L0R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 16 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
G125-FV11605L0R.pdf
Availability of G125-FV11605L0R
QUANTITY
G125-FV11605L0R Order Process
Ship out your order
Specifications of G125-FV11605L0R
Internal Part NumberEIS-G125-FV11605L0R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productgecko-high-reliability-connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesGecko
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G125-FV11605L0R
Related LinksG125-FV, G125-FV11605L0R Datasheet, Harwin Inc. Distributor
G125-FV11605L0R Details Description
Related parts for G125-FV11605L0R
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf