Harwin Inc. G125-MS15005L0R
G125-MS15005L0R picture photo
Mfg. Part Number
G125-MS15005L0R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
1.25MM M HSG 50POS SMT
Datasheet Download
G125-MS15005L0R.pdf
Availability of G125-MS15005L0R
QUANTITY
G125-MS15005L0R Order Process
Ship out your order
Specifications of G125-MS15005L0R
Internal Part NumberEIS-G125-MS15005L0R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productgecko-high-reliability-connectors
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesGecko
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G125-MS15005L0R
Related LinksG125-MS, G125-MS15005L0R Datasheet, Harwin Inc. Distributor
G125-MS15005L0R Details Description
Related parts for G125-MS15005L0R
RES SMD 30.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOLT OUT SER 8-DIP datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 12V datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 15NS 256CABGA datasheet.pdf
CONN MINI MAG-MATE 30-38AWG .110 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf