Harwin Inc. G125-MV10605L1R
G125-MV10605L1R picture photo
Mfg. Part Number
G125-MV10605L1R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
1.25MM M HSG 6POS
Datasheet Download
G125-MV10605L1R.pdf
Availability of G125-MV10605L1R
QUANTITY
G125-MV10605L1R Order Process
Ship out your order
Specifications of G125-MV10605L1R
Internal Part NumberEIS-G125-MV10605L1R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productgecko-high-reliability-connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesGecko
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G125-MV10605L1R
Related LinksG125-MV, G125-MV10605L1R Datasheet, Harwin Inc. Distributor
G125-MV10605L1R Details Description
Related parts for G125-MV10605L1R
LED RED CLEAR 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 45A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 20% 1206 datasheet.pdf
FUSE COVER FOR GMT WITH TAB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 90.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 13POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
GROUND-REFERENCE MODULE 150VDC datasheet.pdf