Harwin Inc. G125-MV12605L1P
G125-MV12605L1P picture photo
Mfg. Part Number
G125-MV12605L1P
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
1.25MM M VERT 3.0MM 2X13 POS
Datasheet Download
G125-MV12605L1P.pdf
Availability of G125-MV12605L1P
QUANTITY
G125-MV12605L1P Order Process
Ship out your order
Specifications of G125-MV12605L1P
Internal Part NumberEIS-G125-MV12605L1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGecko Micro-Miniature Connectors
Featured Productgecko-high-reliability-connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesGecko
PackagingCut Strip
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G125-MV12605L1P
Related LinksG125-MV, G125-MV12605L1P Datasheet, Harwin Inc. Distributor
G125-MV12605L1P Details Description
Related parts for G125-MV12605L1P
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SOD323 datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240RQFP datasheet.pdf
FILTER 15A SLIDE-IN MOUNT 330PF datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W SMBG datasheet.pdf