Amphenol Commercial Products G17S3710110EU
G17S3710110EU picture photo
Mfg. Part Number
G17S3710110EU
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
G17S3710110EU.pdf
Availability of G17S3710110EU
QUANTITY
G17S3710110EU Order Process
Ship out your order
Specifications of G17S3710110EU
Internal Part NumberEIS-G17S3710110EU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package32
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesG17S
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G17S3710110EU
Related LinksG17S37, G17S3710110EU Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
G17S3710110EU Details Description
Related parts for G17S3710110EU
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRDG 100V 8EPSOIC datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 100A TO262-3 datasheet.pdf
CONN D-BACKSHELL CBL CLAMP 25POS datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf