Vishay/BCcomponents G27094731001JLA000
G27094731001JLA000 picture photo
Mfg. Part Number
G27094731001JLA000
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.0K OHM 5% WW
Datasheet Download
G27094731001JLA000.pdf
Availability of G27094731001JLA000
QUANTITY
G27094731001JLA000 Order Process
Ship out your order
Specifications of G27094731001JLA000
Internal Part NumberEIS-G27094731001JLA000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesG200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)17W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.413" Dia x 1.941" L (10.49mm x 49.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G27094731001JLA000
Related LinksG27094731, G27094731001JLA000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
G27094731001JLA000 Details Description
Related parts for G27094731001JLA000
IC PROGRAM 2.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
BOARD POWER INFO FOR PS70X datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY MINI SSR 1A 24VDC PCB datasheet.pdf
IC RF TXRX MULTIBAND 48-LQFP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 48CABGA datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 600MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC FRAM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf