Orion Fans OD4028-12HBXC02A
OD4028-12HBXC02A picture photo
Mfg. Part Number
OD4028-12HBXC02A
Brief Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD4028-12HBXC02A.pdf
Availability of OD4028-12HBXC02A
QUANTITY
OD4028-12HBXC02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4028-12HBXC02A
Internal Part NumberEIS-OD4028-12HBXC02A
FamilyDC Fans
SeriesOD4028
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 28mm W
Air Flow26.5 CFM (0.750m³/min)
Static Pressure1.600 in H2O (398.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise57 dB
Power (Watts)-
RPM16000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.800A
Voltage Range10.8 ~ 13.2VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C