Omron Automation & Safety G2R-1-T-DC24
G2R-1-T-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G2R-1-T-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Datasheet Download
G2R-1-T-DC24.pdf
Availability of G2R-1-T-DC24
QUANTITY
G2R-1-T-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G2R-1-T-DC24
Internal Part NumberEIS-G2R-1-T-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG2R
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current21.8mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power530 mW
Coil Resistance1.1 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G2R-1-T-DC24
Related LinksG2R-1-, G2R-1-T-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G2R-1-T-DC24 Details Description
Related parts for G2R-1-T-DC24
IC COMP PUSHPULL 1.6V DUAL 8MSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED GREEN 7X9MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.34 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 32POS .127M datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM WIRE WRAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
HDM EMPO180F187O LM & G datasheet.pdf
FUSE 125A 1000V DIN 00 AR datasheet.pdf