Omron G2RL-14-CF DC24
G2RL-14-CF DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G2RL-14-CF DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V
Datasheet Download
G2RL-14-CF DC24.pdf
Availability of G2RL-14-CF DC24
QUANTITY
G2RL-14-CF DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G2RL-14-CF DC24
Internal Part NumberEIS-G2RL-14-CF DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG2RL
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)12A
Switching Voltage440VAC, 300VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power400 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G2RL-14-CF DC24
Related LinksG2RL-14, G2RL-14-CF DC24 Datasheet, Omron Distributor
G2RL-14-CF DC24 Details Description
Related parts for G2RL-14-CF DC24
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 7W 5% WW RAD datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PIN 15-18AWG GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 14UF 10% 875VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 1.15 INCH datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf