Omron Automation & Safety G3B-205S-DC4-30
G3B-205S-DC4-30 picture photo
Mfg. Part Number
G3B-205S-DC4-30
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 200V 5A QC TERM
Datasheet Download
G3B-205S-DC4-30.pdf
Availability of G3B-205S-DC4-30
QUANTITY
G3B-205S-DC4-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of G3B-205S-DC4-30
Internal Part NumberEIS-G3B-205S-DC4-30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSSR Design Considerations
Standard Package1
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesG3B
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current5A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load75 ~ 264 V
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Package / Case-
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G3B-205S-DC4-30
Related LinksG3B-205, G3B-205S-DC4-30 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G3B-205S-DC4-30 Details Description
Related parts for G3B-205S-DC4-30
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 WW datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 10MM 7.36" datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN FACTORY CONFIG 6TDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT PIN datasheet.pdf