Omron Automation & Safety G3RV-SL500-AL DC24
G3RV-SL500-AL DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G3RV-SL500-AL DC24
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SPST-NO 2A 24VDC
Datasheet Download
G3RV-SL500-AL DC24.pdf
Availability of G3RV-SL500-AL DC24
QUANTITY
G3RV-SL500-AL DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G3RV-SL500-AL DC24
Internal Part NumberEIS-G3RV-SL500-AL DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelG3RV-SL500-AL.sldprtG3RV-SL500-AL.stpG3RV-SL500-AL.x_tG3RV-SL500-AL.igs
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesG3RV
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current2A
Voltage - Input24VDC
Voltage - Load100 ~ 240 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StylePush In
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G3RV-SL500-AL DC24
Related LinksG3RV-SL50, G3RV-SL500-AL DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G3RV-SL500-AL DC24 Details Description
Related parts for G3RV-SL500-AL DC24
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 48VFBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.367667MHZ SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf