Omron Automation & Safety G3TC-IAC24A AC/DC 240
G3TC-IAC24A AC/DC 240 picture photo
Mfg. Part Number
G3TC-IAC24A AC/DC 240
Manufacturer
Product Category
I/O Relay Modules - Input
Brief Description
INPUT MODULE AC 5MA 24VDC
Datasheet Download
G3TC-IAC24A AC/DC 240.pdf
Availability of G3TC-IAC24A AC/DC 240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
G3TC-IAC24A AC/DC 240 Order Process
Ship out your order
Specifications of G3TC-IAC24A AC/DC 240
Internal Part NumberEIS-G3TC-IAC24A AC/DC 240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSSR Design Considerations
PCN Obsolescence/ EOLG3TC Series Jul/2013
Standard Package1
Category Relays
FamilyI/O Relay Modules - Input
SeriesG3TC
TypeAC
ColorYellow
StyleStandard
Voltage - Input180 ~ 280VAC (240VAC Nom)
Current - Input5mA
Logic Supply Voltage (Output)24VDC (20 ~ 30VDC)
Logic Supply Current (Output)12mA
Turn On Time20ms
Turn Off Time20ms
FeaturesHold Down Screw
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G3TC-IAC24A AC/DC 240
Related LinksG3TC-IAC24, G3TC-IAC24A AC/DC 240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G3TC-IAC24A AC/DC 240 Details Description
Related parts for G3TC-IAC24A AC/DC 240
JUMPER-H1501TR/A2015R/H1501TR 10 datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 384K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 1A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
STEEL HOLE PLUG, NICKEL PLTD 1" datasheet.pdf