Omron G5PA-1DC12(PF)
G5PA-1DC12(PF) picture photo
Mfg. Part Number
G5PA-1DC12(PF)
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Datasheet Download
G5PA-1DC12(PF).pdf
Availability of G5PA-1DC12(PF)
QUANTITY
G5PA-1DC12(PF) Order Process
Ship out your order
Specifications of G5PA-1DC12(PF)
Internal Part NumberEIS-G5PA-1DC12(PF)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG5PA-1
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current20.8mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage277VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power250 mW
Coil Resistance576 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G5PA-1DC12(PF)
Related LinksG5PA-1D, G5PA-1DC12(PF) Datasheet, Omron Distributor
G5PA-1DC12(PF) Details Description
Related parts for G5PA-1DC12(PF)
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 100UH datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TSFP-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 18PS DL SMD AU datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 16MM VERT 12PPR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
IC ADAPTER SOCKET .100 14POS SMD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf