Omron G5V-2-DC12
G5V-2-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G5V-2-DC12
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
G5V-2-DC12.pdf
Availability of G5V-2-DC12
QUANTITY
G5V-2-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G5V-2-DC12
Internal Part NumberEIS-G5V-2-DC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesG5V-2
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current41.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time7ms
Release Time3ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power500 mW
Coil Resistance288 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G5V-2-DC12
Related LinksG5V-2, G5V-2-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G5V-2-DC12 Details Description
Related parts for G5V-2-DC12
IC REG LDO 9V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
IC CABLE DRIVER DGTL ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DC/DC CNTRLR QUAD OUT 64-TQFP datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 12POS GOLD datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf