Mechatronics Fan Group G6015L12B-RHR
G6015L12B-RHR picture photo
Mfg. Part Number
G6015L12B-RHR
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC
Datasheet Download
G6015L12B-RHR.pdf
Availability of G6015L12B-RHR
QUANTITY
G6015L12B-RHR Order Process
Ship out your order
Specifications of G6015L12B-RHR
Internal Part NumberEIS-G6015L12B-RHR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesG6015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow14.0 CFM (0.396m³/min)
Static Pressure0.130 in H2O (32.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise26 dB(A)
Power (Watts)-
RPM3400 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.100A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6015L12B-RHR
Related LinksG6015L, G6015L12B-RHR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
G6015L12B-RHR Details Description
Related parts for G6015L12B-RHR
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-5 datasheet.pdf
IC CODE HOPPING DECODER 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DUAL DEC RIPPLE COUNT 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 SOLDER TAB BLACK datasheet.pdf
RES 255K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP 3KVP 2500PF 20% datasheet.pdf