Vishay/Dale RER45F6040RC02
RER45F6040RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F6040RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 604 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F6040RC02.pdf
Availability of RER45F6040RC02
QUANTITY
RER45F6040RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F6040RC02
Internal Part NumberEIS-RER45F6040RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F6040RC02
Related LinksRER45F6, RER45F6040RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F6040RC02 Details Description
Related parts for RER45F6040RC02
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 320mA (Switch) Backlight SC-70-6 datasheet.pdf