Omron G6A-2-H-DC12
G6A-2-H-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G6A-2-H-DC12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
G6A-2-H-DC12.pdf
Availability of G6A-2-H-DC12
QUANTITY
G6A-2-H-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6A-2-H-DC12
Internal Part NumberEIS-G6A-2-H-DC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package500
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time5ms
Release Time3ms
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6A-2-H-DC12
Related LinksG6A-2-, G6A-2-H-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G6A-2-H-DC12 Details Description
Related parts for G6A-2-H-DC12
CONN HEADER 30PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SEATING TOOL ASSY POWER/SIGNAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 13POS FREE SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 4POS VERT TIN datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB 92LGA datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 55POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf