Omron G6A-274P-ST40-US-DC24
G6A-274P-ST40-US-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G6A-274P-ST40-US-DC24
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Datasheet Download
G6A-274P-ST40-US-DC24.pdf
Availability of G6A-274P-ST40-US-DC24
QUANTITY
G6A-274P-ST40-US-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6A-274P-ST40-US-DC24
Internal Part NumberEIS-G6A-274P-ST40-US-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesG6A
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time5ms
Release Time3ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power400 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6A-274P-ST40-US-DC24
Related LinksG6A-274P-S, G6A-274P-ST40-US-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G6A-274P-ST40-US-DC24 Details Description
Related parts for G6A-274P-ST40-US-DC24
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf