Omron G6AK-434P-ST20-US DC5
G6AK-434P-ST20-US DC5 picture photo
Mfg. Part Number
G6AK-434P-ST20-US DC5
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 1A 5V
Datasheet Download
G6AK-434P-ST20-US DC5.pdf
Availability of G6AK-434P-ST20-US DC5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
G6AK-434P-ST20-US DC5 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6AK-434P-ST20-US DC5
Internal Part NumberEIS-G6AK-434P-ST20-US DC5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package10
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesG6A
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current-
Coil Voltage5VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time7ms
Release Time7ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power-
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6AK-434P-ST20-US DC5
Related LinksG6AK-434P-, G6AK-434P-ST20-US DC5 Datasheet, Omron Distributor
G6AK-434P-ST20-US DC5 Details Description
Related parts for G6AK-434P-ST20-US DC5
CONN HEADER .100 SNGL R/A 10POS datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 24DIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO214AC datasheet.pdf
500 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf