Omron G6C-2117P-FD-US-DC24
G6C-2117P-FD-US-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G6C-2117P-FD-US-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V
Datasheet Download
G6C-2117P-FD-US-DC24.pdf
Availability of G6C-2117P-FD-US-DC24
QUANTITY
G6C-2117P-FD-US-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6C-2117P-FD-US-DC24
Internal Part NumberEIS-G6C-2117P-FD-US-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG6C
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Indium Tin (AgInSn)
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6C-2117P-FD-US-DC24
Related LinksG6C-2117P-, G6C-2117P-FD-US-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G6C-2117P-FD-US-DC24 Details Description
Related parts for G6C-2117P-FD-US-DC24
RES 360 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.34"L X 2.21"W datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC423MS8E datasheet.pdf
LASER MODULE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf