Omron G6D-1A-ASI-NPDC24
G6D-1A-ASI-NPDC24 picture photo
Mfg. Part Number
G6D-1A-ASI-NPDC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Datasheet Download
G6D-1A-ASI-NPDC24.pdf
Availability of G6D-1A-ASI-NPDC24
QUANTITY
G6D-1A-ASI-NPDC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6D-1A-ASI-NPDC24
Internal Part NumberEIS-G6D-1A-ASI-NPDC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package500
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG6D-ASI
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6D-1A-ASI-NPDC24
Related LinksG6D-1A-A, G6D-1A-ASI-NPDC24 Datasheet, Omron Distributor
G6D-1A-ASI-NPDC24 Details Description
Related parts for G6D-1A-ASI-NPDC24
CONN RCPT 99POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 33.8688MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1 1/2" datasheet.pdf
CONN HDR 2MM TIN 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT SOLDR datasheet.pdf