Omron G6RL-14-ASI-DC12
G6RL-14-ASI-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G6RL-14-ASI-DC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V
Datasheet Download
G6RL-14-ASI-DC12.pdf
Availability of G6RL-14-ASI-DC12
QUANTITY
G6RL-14-ASI-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6RL-14-ASI-DC12
Internal Part NumberEIS-G6RL-14-ASI-DC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG6RL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current18.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage400VAC, 300VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power220 mW
Coil Resistance654 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6RL-14-ASI-DC12
Related LinksG6RL-14-, G6RL-14-ASI-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G6RL-14-ASI-DC12 Details Description
Related parts for G6RL-14-ASI-DC12
CARDEDGE LOPRO 22POS .156 GRN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8DFN datasheet.pdf
MAXI-POWER-TIM CONTACTT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8SKT CRIMP datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 0.6MM 12-24VDC datasheet.pdf
LUP 12.70/06/90 3.2SN GY datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS M22910/7-24 datasheet.pdf
IC PWM AC/DC CONVERTER 8DIP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 420MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf