Omron Automation & Safety G7J-3A1B-B AC100/120
G7J-3A1B-B AC100/120 picture photo
Mfg. Part Number
G7J-3A1B-B AC100/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 120V
Datasheet Download
G7J-3A1B-B AC100/120.pdf
Availability of G7J-3A1B-B AC100/120
QUANTITY
G7J-3A1B-B AC100/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7J-3A1B-B AC100/120
Internal Part NumberEIS-G7J-3A1B-B AC100/120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7J
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current21.6mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form4PST (3 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)75 VAC
Turn Off Voltage (Min)18 VAC
Operate Time50ms
Release Time50ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Coil Power2.6 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7J-3A1B-B AC100/120
Related LinksG7J-3A1B-B, G7J-3A1B-B AC100/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G7J-3A1B-B AC100/120 Details Description
Related parts for G7J-3A1B-B AC100/120
OSC BLANK UNPROGRAMMED 3X5 SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
SHELF VENTILATED STATIONARY datasheet.pdf
RES .005 OHM 1% 5W AXIAL WW datasheet.pdf
TERMINAL BLK 9POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
0163 APPLIANCE INLET 15A 120C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 40POS datasheet.pdf