Omron Automation & Safety G7J-4A-B-W1 AC200/240
G7J-4A-B-W1 AC200/240 picture photo
Mfg. Part Number
G7J-4A-B-W1 AC200/240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 240V
Datasheet Download
G7J-4A-B-W1 AC200/240.pdf
Availability of G7J-4A-B-W1 AC200/240
QUANTITY
G7J-4A-B-W1 AC200/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7J-4A-B-W1 AC200/240
Internal Part NumberEIS-G7J-4A-B-W1 AC200/240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7J
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.8mA
Coil Voltage240VAC
Contact Form4PST (4 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)150 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time50ms
Release Time50ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Coil Power2.6 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7J-4A-B-W1 AC200/240
Related LinksG7J-4A-B-W, G7J-4A-B-W1 AC200/240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G7J-4A-B-W1 AC200/240 Details Description
Related parts for G7J-4A-B-W1 AC200/240
IC ENCORE MCU FLASH 48K 64LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 15.75MM datasheet.pdf
CONN HDR 45POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
IC DAC 8-BIT VOUT 16MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf