Omron G7L-1A-TUB-CB-AC100/120
G7L-1A-TUB-CB-AC100/120 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-1A-TUB-CB-AC100/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 120V
Datasheet Download
G7L-1A-TUB-CB-AC100/120.pdf
Availability of G7L-1A-TUB-CB-AC100/120
QUANTITY
G7L-1A-TUB-CB-AC100/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-1A-TUB-CB-AC100/120
Internal Part NumberEIS-G7L-1A-TUB-CB-AC100/120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7L
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current20.4mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)75 VAC
Turn Off Voltage (Min)18 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance5.26 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-1A-TUB-CB-AC100/120
Related LinksG7L-1A-TUB-, G7L-1A-TUB-CB-AC100/120 Datasheet, Omron Distributor
G7L-1A-TUB-CB-AC100/120 Details Description
Related parts for G7L-1A-TUB-CB-AC100/120
TERM BLOCK PCB 5.08MM 11POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE PERFORM 12A datasheet.pdf
FILTER EMI 2500 PF PI TYPE MIL datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
15 5-WIRE RESISTIVE TOUCHSCREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 2.29MM datasheet.pdf
RS12ES-D-L H/V INTERFACE datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM HER DIFF LOC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf