Omron G7L-1A-TUB-J-CB-AC24
G7L-1A-TUB-J-CB-AC24 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-1A-TUB-J-CB-AC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Datasheet Download
G7L-1A-TUB-J-CB-AC24.pdf
Availability of G7L-1A-TUB-J-CB-AC24
QUANTITY
G7L-1A-TUB-J-CB-AC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-1A-TUB-J-CB-AC24
Internal Part NumberEIS-G7L-1A-TUB-J-CB-AC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current71mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VAC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B, Test Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance303 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-1A-TUB-J-CB-AC24
Related LinksG7L-1A-TUB, G7L-1A-TUB-J-CB-AC24 Datasheet, Omron Distributor
G7L-1A-TUB-J-CB-AC24 Details Description
Related parts for G7L-1A-TUB-J-CB-AC24
RES SMD 24K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 35A TO-220 datasheet.pdf
HAN M PROTECT COVER DIE CAST datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC FAN DRIVER 24V/48V 14SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 52X10MM 12VDC datasheet.pdf