Omron G7L-1A-TUB-J-CB-DC12
G7L-1A-TUB-J-CB-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-1A-TUB-J-CB-DC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Datasheet Download
G7L-1A-TUB-J-CB-DC12.pdf
Availability of G7L-1A-TUB-J-CB-DC12
QUANTITY
G7L-1A-TUB-J-CB-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-1A-TUB-J-CB-DC12
Internal Part NumberEIS-G7L-1A-TUB-J-CB-DC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7L
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current158mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B, Test Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power1.9 W
Coil Resistance75 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-1A-TUB-J-CB-DC12
Related LinksG7L-1A-TUB, G7L-1A-TUB-J-CB-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G7L-1A-TUB-J-CB-DC12 Details Description
Related parts for G7L-1A-TUB-J-CB-DC12
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
RETAINER ELASTIC 1.25" datasheet.pdf
RES 4.0K OHM 5%10W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 30A AC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf