Omron G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
G7L-2A-BUB-CB-AC100/120 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 120V
Datasheet Download
G7L-2A-BUB-CB-AC100/120.pdf
Availability of G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
QUANTITY
G7L-2A-BUB-CB-AC100/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
Internal Part NumberEIS-G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
Coil TypeNon Latching
Coil Current20.4mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)75 VAC
Turn Off Voltage (Min)18 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance5.26 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
Related LinksG7L-2A-BUB-, G7L-2A-BUB-CB-AC100/120 Datasheet, Omron Distributor
G7L-2A-BUB-CB-AC100/120 Details Description
Related parts for G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
LED 4HI X 2W 3MM CLEAR GRN PC MN datasheet.pdf
RES 3M OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 750MHZ 16QFN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20TSSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER datasheet.pdf
LC2MOS Precision 5 V/3 V Quad SPST Switches IC datasheet.pdf