Yageo RT0805DRE073K16L
RT0805DRE073K16L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE073K16L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE073K16L.pdf
Availability of RT0805DRE073K16L
QUANTITY
RT0805DRE073K16L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE073K16L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE073K16L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE073K16L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE073K16L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE073K16L Details Description
Related parts for RT0805DRE073K16L
SCR 600V 65A TO-218 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8DIP datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 20A 8SOIC datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 9.4MM datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 364VC P600 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1 UF 10% 480VAC AXIAL datasheet.pdf