Omron G7L-2A-T-CB-AC200/240
G7L-2A-T-CB-AC200/240 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-2A-T-CB-AC200/240
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V
Datasheet Download
G7L-2A-T-CB-AC200/240.pdf
Availability of G7L-2A-T-CB-AC200/240
QUANTITY
G7L-2A-T-CB-AC200/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-2A-T-CB-AC200/240
Internal Part NumberEIS-G7L-2A-T-CB-AC200/240
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.2mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)150 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance21 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-2A-T-CB-AC200/240
Related LinksG7L-2A-T-C, G7L-2A-T-CB-AC200/240 Datasheet, Omron Distributor
G7L-2A-T-CB-AC200/240 Details Description
Related parts for G7L-2A-T-CB-AC200/240
TOOL LOCATOR SMA datasheet.pdf
IC CTRLR/SEQ HOT SWAP 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 10A SO-8FL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 8POS R/A TIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf