Omron G7L-2A-TUB-CB-AC200/240
G7L-2A-TUB-CB-AC200/240 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-2A-TUB-CB-AC200/240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V
Datasheet Download
G7L-2A-TUB-CB-AC200/240.pdf
Availability of G7L-2A-TUB-CB-AC200/240
QUANTITY
G7L-2A-TUB-CB-AC200/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-2A-TUB-CB-AC200/240
Internal Part NumberEIS-G7L-2A-TUB-CB-AC200/240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7L
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.2mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)150 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance21 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-2A-TUB-CB-AC200/240
Related LinksG7L-2A-TUB-, G7L-2A-TUB-CB-AC200/240 Datasheet, Omron Distributor
G7L-2A-TUB-CB-AC200/240 Details Description
Related parts for G7L-2A-TUB-CB-AC200/240
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
INTERFACE CBL IDC MALE 45MM 26PL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY TAPE LF datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 82MA 10.5 OHM datasheet.pdf
RF FET LDMOS 50V NI1230H datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0013 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf