Omron G7L-2A-TUB-CB-DC100
G7L-2A-TUB-CB-DC100 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-2A-TUB-CB-DC100
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 100V
Datasheet Download
G7L-2A-TUB-CB-DC100.pdf
Availability of G7L-2A-TUB-CB-DC100
QUANTITY
G7L-2A-TUB-CB-DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-2A-TUB-CB-DC100
Internal Part NumberEIS-G7L-2A-TUB-CB-DC100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current19mA
Coil Voltage100VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)75 VDC
Turn Off Voltage (Min)15 VDC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power1.9 W
Coil Resistance5.26 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-2A-TUB-CB-DC100
Related LinksG7L-2A-TU, G7L-2A-TUB-CB-DC100 Datasheet, Omron Distributor
G7L-2A-TUB-CB-DC100 Details Description
Related parts for G7L-2A-TUB-CB-DC100
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 150V 0606 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
RES 16M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf