Omron G8JN-1A7T-R-DC12
G8JN-1A7T-R-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G8JN-1A7T-R-DC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V
Datasheet Download
G8JN-1A7T-R-DC12.pdf
Availability of G8JN-1A7T-R-DC12
QUANTITY
G8JN-1A7T-R-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G8JN-1A7T-R-DC12
Internal Part NumberEIS-G8JN-1A7T-R-DC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package250
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG8JN
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)35A
Switching Voltage16VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesResistor
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power1.9 W
Coil Resistance68 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G8JN-1A7T-R-DC12
Related LinksG8JN-1A7, G8JN-1A7T-R-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G8JN-1A7T-R-DC12 Details Description
Related parts for G8JN-1A7T-R-DC12
IC POT W/EEPROM DUAL 50K 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4BIT 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 4.4NS 132BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS 11ROW VERT datasheet.pdf