Microchip Technology PIC24FJ256GA106-E/PT
PIC24FJ256GA106-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ256GA106-E/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ256GA106-E/PT.pdf
Availability of PIC24FJ256GA106-E/PT
QUANTITY
PIC24FJ256GA106-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ256GA106-E/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ256GA106-E/PT
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ256GA106-E/PT
Related LinksPIC24FJ256, PIC24FJ256GA106-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ256GA106-E/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ256GA106-E/PT
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 685MA 480 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 47 OHM 5% AXL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS GOLD datasheet.pdf