Omron G8JR-1A6T-SP-R-DC12
G8JR-1A6T-SP-R-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G8JR-1A6T-SP-R-DC12
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Datasheet Download
G8JR-1A6T-SP-R-DC12.pdf
Availability of G8JR-1A6T-SP-R-DC12
QUANTITY
G8JR-1A6T-SP-R-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G8JR-1A6T-SP-R-DC12
Internal Part NumberEIS-G8JR-1A6T-SP-R-DC12
Coil Current-
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)50A
Switching Voltage16VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
FeaturesResistor
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power2 W
Coil Resistance64.5 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G8JR-1A6T-SP-R-DC12
Related LinksG8JR-1A6T, G8JR-1A6T-SP-R-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G8JR-1A6T-SP-R-DC12 Details Description
Related parts for G8JR-1A6T-SP-R-DC12
FIXED IND 47UH 800MA 472 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X50K EE 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
30M MECHATROLINK CABLE datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 44POS .050 SMD datasheet.pdf