Omron G8P1C4TPDC48
G8P1C4TPDC48 picture photo
Mfg. Part Number
G8P1C4TPDC48
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
Datasheet Download
G8P1C4TPDC48.pdf
Availability of G8P1C4TPDC48
QUANTITY
G8P1C4TPDC48 Order Process
Ship out your order
Specifications of G8P1C4TPDC48
Internal Part NumberEIS-G8P1C4TPDC48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLG8P Series Nov/2014
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG8P
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current19mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)36 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance2.48 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G8P1C4TPDC48
Related LinksG8P1C4, G8P1C4TPDC48 Datasheet, Omron Distributor
G8P1C4TPDC48 Details Description
Related parts for G8P1C4TPDC48
CONN RECEPT PIN .032-.046" .240" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EVAL MOUDLE FOR BQ27010 datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
LED 3MM RA DIFF BI-COLOR datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CAP POLY HYB 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CONN FPC datasheet.pdf
820UF 200V 35X30MM 85C 5000H datasheet.pdf