Omron G8V-1A7T-R-DC12
G8V-1A7T-R-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G8V-1A7T-R-DC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 12V
Datasheet Download
G8V-1A7T-R-DC12.pdf
Availability of G8V-1A7T-R-DC12
QUANTITY
G8V-1A7T-R-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G8V-1A7T-R-DC12
Internal Part NumberEIS-G8V-1A7T-R-DC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
Standard Package480
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG8V
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage16VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power1.6 W
Coil Resistance104 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G8V-1A7T-R-DC12
Related LinksG8V-1A7, G8V-1A7T-R-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G8V-1A7T-R-DC12 Details Description
Related parts for G8V-1A7T-R-DC12
FACEPLATE SNAP ON VERT 1INSERT datasheet.pdf
EVAL BOARD 24W NEG OUT VIPER53E datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf