Bel Fuse Inc. SCR105B-390
SCR105B-390 picture photo
Mfg. Part Number
SCR105B-390
Brief Description
FIXED IND 39UH 2.14A 120 MOHM
Datasheet Download
SCR105B-390.pdf
Availability of SCR105B-390
QUANTITY
SCR105B-390 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCR105B-390
Internal Part NumberEIS-SCR105B-390
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating2.14A
Current - Saturation1.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCR105B-390
Related LinksSCR10, SCR105B-390 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCR105B-390 Details Description
Related parts for SCR105B-390
IC DELAY LINE 6NS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
POWER SUPPLY 9V 1.1A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CABLE 6COND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
SL 7.62HP/07/90LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 4-12V 6.25A datasheet.pdf