Omron Automation & Safety G9H-205S-DC24
G9H-205S-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G9H-205S-DC24
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR HYBRID SPST 5A 24V
Datasheet Download
G9H-205S-DC24.pdf
Availability of G9H-205S-DC24
QUANTITY
G9H-205S-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G9H-205S-DC24
Internal Part NumberEIS-G9H-205S-DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesG9H
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current5A
Voltage - Input19.2 ~ 28.8VDC
Voltage - Load100 ~ 240 V
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Package / Case-
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G9H-205S-DC24
Related LinksG9H-20, G9H-205S-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G9H-205S-DC24 Details Description
Related parts for G9H-205S-DC24
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADR 50POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FEED-THRO MOD TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf