GeneSiC Semiconductor GA03JT12-247
GA03JT12-247 picture photo
Mfg. Part Number
GA03JT12-247
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
TRANS SJT 1200V 3A TO-247AB
Datasheet Download
GA03JT12-247.pdf
Availability of GA03JT12-247
QUANTITY
GA03JT12-247 Order Process
Ship out your order
Specifications of GA03JT12-247
Internal Part NumberEIS-GA03JT12-247
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesGA03JT12-247 Spice Model
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeSilicon Carbide, Normally Off
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3A (Tc) (95°C)
Rds On (Max) @ Id, Vgs460 mOhm @ 3A
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max91W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GA03JT12-247
Related LinksGA03JT, GA03JT12-247 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
GA03JT12-247 Details Description
Related parts for GA03JT12-247
RES SMD 1.07KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF PECL DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-05V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 72.3 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
COLLET NUT FOR FFA.3E. datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf