GeneSiC Semiconductor GA040TH65-227SP
GA040TH65-227SP picture photo
Mfg. Part Number
GA040TH65-227SP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR CUSTOM SOT227
Datasheet Download
GA040TH65-227SP.pdf
Availability of GA040TH65-227SP
QUANTITY
GA040TH65-227SP Order Process
Ship out your order
Specifications of GA040TH65-227SP
Internal Part NumberEIS-GA040TH65-227SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
Packaging*
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State6500V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Current - On State (It (AV)) (Max)40A
Current - On State (It (RMS)) (Max)69A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
Current - Hold (Ih) (Max)780mA
Mounting Type*
Package / Case*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GA040TH65-227SP
Related LinksGA040TH, GA040TH65-227SP Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
GA040TH65-227SP Details Description
Related parts for GA040TH65-227SP
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 200MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
3/4 INCH BCT RED 200/6" PKG datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.0MM datasheet.pdf
K81 MOUNTING PLATE. AL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW SOD80 datasheet.pdf