GeneSiC Semiconductor GA040TH65
GA040TH65 picture photo
Mfg. Part Number
GA040TH65
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRSTR SIC SGL 6500V SOT227
Datasheet Download
GA040TH65.pdf
Availability of GA040TH65
QUANTITY
GA040TH65 Order Process
Ship out your order
Specifications of GA040TH65
Internal Part NumberEIS-GA040TH65
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State6500V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Current - On State (It (AV)) (Max)40A
Current - On State (It (RMS)) (Max)69A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
Current - Hold (Ih) (Max)780mA
Mounting Type*
Package / CaseSOT-227-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GA040TH65
Related LinksGA04, GA040TH65 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
GA040TH65 Details Description
Related parts for GA040TH65
CONN HEADER 22POS 2MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN D-SUB SAVER 37POS datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
HEAT SHRINK 3/32"X 500' BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
09P UMNL PIN HDR ASSY V2NAT LF datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
330UF 250V 30X35MM 105C 10000H datasheet.pdf