Murata Electronics North America GA243QR7E2103MW01L
GA243QR7E2103MW01L picture photo
Mfg. Part Number
GA243QR7E2103MW01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 250VAC X7R 1812
Datasheet Download
GA243QR7E2103MW01L.pdf
Availability of GA243QR7E2103MW01L
QUANTITY
GA243QR7E2103MW01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GA243QR7E2103MW01L
Internal Part NumberEIS-GA243QR7E2103MW01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGA2
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.125" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GA243QR7E2103MW01L
Related LinksGA243QR7E, GA243QR7E2103MW01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GA243QR7E2103MW01L Details Description
Related parts for GA243QR7E2103MW01L
RES 383K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
WALL BRACKET 9.84" LONG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf