Comair Rotron GAA1238-115BB
GAA1238-115BB picture photo
Mfg. Part Number
GAA1238-115BB
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM
Datasheet Download
GAA1238-115BB.pdf
Availability of GAA1238-115BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GAA1238-115BB Order Process
Ship out your order
Specifications of GAA1238-115BB
Internal Part NumberEIS-GAA1238-115BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesGryphon
TypeAC
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38mm W
Air Flow111.0 CFM (3.14m³/min)
Static Pressure0.370 in H2O (92.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise44 dB(A)
Power (Watts)24.0W
RPM3000 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Weight0.001 KG
Current Rating0.300A
Voltage Range81 ~ 125VAC
Life Expectancy-
Material - FrameAluminum
Material - BladeThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GAA1238-115BB
Related LinksGAA123, GAA1238-115BB Datasheet, Comair Rotron Distributor
GAA1238-115BB Details Description
Related parts for GAA1238-115BB
MOSFET N-CH 30V 3.9A SOT223 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
RES 3.44K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.7UH 11A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf