Lattice Semiconductor Corporation GAL16V8D-10LPI
GAL16V8D-10LPI picture photo
Mfg. Part Number
GAL16V8D-10LPI
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 8MC 10NS 20DIP
Datasheet Download
GAL16V8D-10LPI.pdf
Availability of GAL16V8D-10LPI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GAL16V8D-10LPI Order Process
Ship out your order
Specifications of GAL16V8D-10LPI
Internal Part NumberEIS-GAL16V8D-10LPI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesGAL®16V8
PackagingTube
Programmable TypeEE PLD
Delay Time tpd(1) Max10.0ns
Voltage Supply - Internal4.5 V ~ 5.5 V
Number of Logic Elements/Blocks-
Number of Macrocells8
Number of Gates-
Number of I/O-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GAL16V8D-10LPI
Related LinksGAL16V8, GAL16V8D-10LPI Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
GAL16V8D-10LPI Details Description
Related parts for GAL16V8D-10LPI
IDC CABLE - MDJ50K/MC50D/MDJ50K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 600A CHASSIS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 90POS 5ROW datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 270MA 660 MOHM datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
IC SRAM 512K X 8 36SOJ datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf