Sullins Connector Solutions GBB100DHLD
GBB100DHLD picture photo
Mfg. Part Number
GBB100DHLD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 200PS .050 DIP SLD
Datasheet Download
GBB100DHLD.pdf
Availability of GBB100DHLD
QUANTITY
GBB100DHLD Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB100DHLD
Internal Part NumberEIS-GBB100DHLD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB100DHLD
Related LinksGBB10, GBB100DHLD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB100DHLD Details Description
Related parts for GBB100DHLD
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC16S/AE16M/HSC16S datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL W/BUFF 20-PLCC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.63V LOW SOT-23B datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A/0.1A 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 100MM WIRE AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 24-28 AWG GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V NP0 1206 datasheet.pdf